header
header
با بردن نشانگر موس بر روی حدیث آن را از حرکت بازدارید

امام رضا (ع) فرمودند :
مردی که سه سال از عمرش باقی مانده صله رحم میکند خدا عمرش را سی سال قرار میدهد و خدا هر چه بخواهد همان می شود .


امام علی(ع) فرمودند :
گریه نگردن از سختی دل است . سختی دل از گناه زیاد است . گناه زیاد از آرزوهای زیاد است . آرزوهای زیاد از فراموشی مرگ است . فراموشی مرگ از محبت به مال دنیاست . محبت به مال دنیا سرآغاز همه خطاهاست.


امام علی(ع) فرمودند :
گریه نگردن از سختی دل است . سختی دل از گناه زیاد است . گناه زیاد از آرزوهای زیاد است . آرزوهای زیاد از فراموشی مرگ است . فراموشی مرگ از محبت به مال دنیاست . محبت به مال دنیا سرآغاز همه خطاهاست.


امام موسی کاظم علیه السلام :
مومن همانند دو کفه ترازو است.هرگاه به ایمانش افزوده گردد به بلایش نیز افزوده می گردد.


امام صادق (ع) فرمودند :
کسی که بر احدی ستمی کند خداوند کسی را بر می انگیزد که همانند همان ستم را بر او یا فرزندان او یا نسل بعد از او روا دارد.


پيامبر خدا صلى الله عليه و آله و سلّم :

هر کس ابروی مومنی را حفظ کند بدون تردید بهشت بر او واجب شود.

 بخش انجمن متخصصان 

یکشنبه 29 مرداد سال 1396

masterina
کاربر جدید
تاریخ عضویت: شنبه 12 فرودرین سال 1396
تخصص:
محل سکونت:
نوشته ها: 4

  

بهترین اسباب‌ بازی برای کودکان

بسیاری از والدین تصور می‌كنند تا سال اول زندگی فقط باید به تغذیه و رشد كودك توجه داشته باشند و چندان به خرید اسباب‌بازی‌های مناسب برای فرزندشان توجه نشان نمی‌دهند اما اسباب‌بازی‌ها قدرت تخیل و فكر كودكان را تقویت می‌كنند و بازی كردن با آن‌ها تمرین بسیار مناسبی برای رشد حس‌های بینایی، شنوایی، لامسه و حتی چشایی است. اسباب‌بازی‌های ساده‌ای مثل جغجغه مهارت‌های حركتی كودك را تقویت كرده و باعث هماهنگی بین اعضای بدن و مغز می‌شوند.

هنگام خرید اسباب‌بازی باید به سن كودك، توانایی‌ها و میزان رشد او و هم‌چنین به طراحی خاص عروسك‌ها توجه كرد. بعضی از اسباب‌بازی‌ها برای پرتاب شدن ساخته‌ شده‌اند؛ بعضی دیگر را باید هل داد و بعضی دیگر ذهن كودكان را درگیر می‌كنند. در این مطلب سعی می‌كنیم شما را با اسباب‌بازی‌های مناسب برای كودكان زیر یك سال آشنا كنیم.

 


 
تا 3 ماهگی
 • خصوصیات این سن:

در اولین ماه‌ها بعد از تولد نوزادان آن‌ها یاد می‌گیرند اشیا را در دستان خود گرفته و روی زمین بنشینند. نوزادان در این دوره بیشتر به چیزهایی علاقه‌مندی نشان می‌دهند كه بتوانند آن‌ها را دیده یا صدای‌شان را بشنوند. در ماه‌های اول تولد دید به خوبی تكامل پیدا نكرده و آن‌ها فقط می‌توانند اشیایی را ببینند كه در فاصله 20 تا 35 سانتی‌متری چشمان‌شان قرار دارد. یكی از علاقه‌مندی‌های نوزادان خیره شدن به چهره اطرافیان خود است چون می‌توانند از یك ماهگی صورت‌ها را تشخیص دهند. رنگ‌های روشن و گرم به‌شدت توجه نوزادان را به‌خود جلب می‌كند زیرا دیدن این نوع رنگ‌ها برای نوزاد ساده‌تر است. صداها هم بسیار برای نوزادان جالب بوده و حس كنجكاوی آن‌ها را برمی‌انگیزد به همین دلیل نوزادان اشیایی كه به آرامی حركت كرده و صدای ملایمی تولید می‌كنند بسیار دوست دارند.
 

  اسباب‌بازی مناسب این سن :
 •   اسباب‌بازی‌هایی كه در دست جا می‌شوند:

همان‌طور كه گفتیم نوزادان نزدیك‌بین هستند، به همین دلیل باید اسباب‌بازی‌هایی برای آن‌ها خریداری كرد كه بتوانند در دست خود گرفته و از فاصله نزدیك آن‌ها را نگاه كنند. با این كار نوزادان سریع‌تر گرفتن اشیای مختلف در دست خود را یاد خواهند گرفت.

 •   اسباب‌بازی‌های صدادار:

صدا بهترین روش برای سرگرم كردن نوزادان است، به همین دلیل اسباب‌بازی‌هایی كه صداهای متنوع و ملایمی دارند زیبایی زیادی برای آن‌ها دارند.

 •   آینه‌های نشكن و مطمئن:

با این‌كه نوزادان نمی‌دانند به تصویر خود در آینه نگاه می‌كنند اما تماشای آینه آن‌ها برای بسیار جالب است. حركت اعضای صورت در آینه توجه نوزاد را به‌خود جلب می‌كند و او را به كنكاش بیشتر وا می‌دارد. 

 •   اسباب‌بازی‌های لمسی و حسی:

عروسك‌هایی كه همراه با فشرده شدن تولید صدا می‌كنند تا ماه‌ها نوزادان را مجذوب خود خواهند كرد.
 


 

3 تا  6  ماهگی 
 • خصوصیات این سن:

با وارد شدن به این محدوده سنی، كودكان متوجه می‌شوند تا چه اندازه می‌توانند با دستان‌شان خود را سرگرم كنند. یك كودك بین 3 تا 6 ماه دائما انگشتان خود را می‌مكد و سعی می‌كند با مشت كردن، اشیا را در دستان خود نگاه دارد. كودك به زودی یاد می‌گیرد اسباب‌بازی‌ها را بین دستان خود تقسیم كند و با چرخاندن خرید اسباب بازی کودک، از همه زوایا به شیئی كه در دست دارد نگاه كند. توجه داشته باشید به هیچ عنوان اشیای كوچك و اسباب‌بازی‌های ریز را در مقابل نوزاد خود قرار ندهید زیرا علاقه او به بردن اشیا به سمت دهان می‌تواند به‌شدت خطرناك باشد.
 

 اسباب‌بازی‌های مناسب این سن:
 •  جغجغه سبك:

نوزادان در این زمان عاشق تولید صدا هستند. كافی است یك جغجغه به آن‌ها بدهید و لذت تكان دادن مداوم این وسیله را در دستان آن‌ها تماشا كنید. 

 •   آویزهای اسباب‌بازی:

حتما شما هم آویزهایی را دیده‌اید كه به آن‌ها اسباب‌بازی‌های پلاستیكی، رنگی و قابل انعطاف متصل است؛ این اسباب‌بازی‌ها را می‌توان از هر جایی مانند صندلی كودك، گهواره یا كالسكه آویزان كرد. معمولا در این آویزها قطعات ریزی به كار رفته كه هنگام حركت تولید صدا كرده و توجه كودك را به‌خود جلب می‌كنند.

 •  حیوانات عروسكی توپر:

این دوره زمانی است كه نوزاد شروع به رابطه با حیوانات و عروسك‌های پارچه‌ای و مخملی می‌كند. نكته مهم در انتخاب این نوع عروسك‌ها این است كه آن‌ها باید نرم و كوچك باشند تا نوزاد بتواند به راحتی آن‌ها را در آغوش بگیرد. سعی كنید این عروسك‌ها بسیار ساده باشند و روی آن‌ها هیچ دكمه، چشم پلاستیكی یا هر چیز جدا شدنی دیگر قرار نداشته باشد.

 •   اسباب‌بازی‌های لاستیكی قابل انعطاف و صدادار:

منظور ما عروسك‌های لاستیكی است كه هنگام فشرده شدن صدای سوت مانندی از خود خارج می‌كنند. این گروه از اسباب‌بازی‌ها به‌خصوص هنگام استحمام نوزاد می‌توانند بسیار به كمك مادر آمده و نظر نوزاد را تا ساعت‌ها به‌خود جلب كنند.
 


 
6 تا  9  ماهگی 
 • خصوصیات این سن:

بازی نوزادان در این زمان با تحرك و شدت بیشتری همراه شده است. او قاشق را با تمام قدرتش روی بشقاب و كاسه‌ها می‌كوبد و از تكان دادن دسته كلید در دستانش خسته نمی‌شود. اكنون زمانی است كه نوزادان می‌توانند 2 اسباب‌بازی را در دستان خود گرفته و آن‌ها را به هم بكوبند.

البته حركات نوزاد هم بسیار دقیق‌تر شده است؛ مغز او با سرعت در حال تكامل است و به سرعت مهارت‌های جدید را یاد می‌گیرد. در این زمان نوزادان توانایی به یادآوردن را هم به خوبی آموخته‌اند به همین دلیل ممكن است به‌دنبال اسباب‌بازی‌های مورد علاقه خود بگردند كه در مقابل چشمان‌شان قرار ندارند. در این دوره بیشتر نوزادان شروع به حركت كردن كرده و خود را به این سمت و آن سمت می‌كشند.

 

  اسباب‌بازی مناسب این سن :
 •   كتاب:

از این دوره به بعد خواندن كتاب هم برای شما و هم برای نوزادتان لذت‌بخش می‌شود. خواندن كتاب باعث می‌شود شما با نوزاد خود ارتباط بهتری برقرار كنید، هم‌چنین قدم موثری در رشد مهارت‌های زبانی او بردارید. سعی كنید هنگام كتاب خواندن از صداهای متفاوت استفاده كرده و با حركات دست و بدن توجه نوزاد را به خود جلب كنید.

 •   عروسك:

در این سن نوزادان علاقه به اشیای جالب مانند عروسك را از خود نشان می‌دهند و حتی سعی می‌كنند با آن رابطه برقرار كنند. در این سن نوزادان حتی ممكن است به پتو، بالش و خرس عروسكی خود عادت كرده و تمایل داشته باشند هنگام خوابیدن این اشیا در كنار آن‌ها باشد.

 •  توپ:

توپ‌ها در هر سنی جالب و سرگرم‌كننده‌اند. یك توپ سبك با اندازه متوسط نوزاد را به حركت كردن به اطراف ترغیب می‌كند. 

 •   وسایل خانه:

بله! هر چیز بی‌خطر در محیط خانه می‌تواند ساعت‌ها نوزاد را به‌خود مشغول كند از فنجان‌های پلاستیكی گرفته تا قاشق‌های چوبی، كیف، شانه، تلفن و خلاصه هر چیزی برای نوزاد جالب است.

این مطلب را برای دیگران هم به اشتراک بگذارید :


 فعاليت هاي در حال انجام در انجمن متخصصان 

 کاربران حاضر در سایت: 4 (تعداد 174 عضو و 3 مهمان)
   آمار و ارقام سایت انجمن متخصصان
تعداد موضوع ها : 323  مورد
تعداد نوشته ها : 379  مورد
تعداد مقالات :  309    مورد
تعداد اخبار :  212      مورد  
تعداد کاربران :  174    نفر   
تعداد کل بازدیدها : 423714  بار
تعداد کاربران آنلاین : 7   نفر  
به جدید ترین عضو انجمن, mojnpco خوش آمد میگوییم.


منوی اصلیورود به سایت

کد :          
کد امنیتی :
 
 


لینک های جدید


تقویم سالآخرین محصولات فروشگاهآمار سایت

 
تاریخ امروز:
پنجشنبه 4 بهمن سال 1397
تعداد موضوع ها : 323  مورد
تعداد نوشته ها : 379  مورد
تعداد مطالب  : 115  مورد
تعداد مقالات :  309    مورد
تعداد اخبار :  212      مورد
تعداد نظرات اخبار :  5  مورد
تعداد نظرات مقالات :  2  مورد
تعداد نظرات مطالب :  14  مورد
تعداد کاربران :  174    نفر
تعداد کاربران آنلاین : 7 نفر

   تبلیغات و لوگوی دوستان


سایت علمی تخصصی زونکن پارک علم و فناوری استان سمنان


این صفحه را به اشتراک بگذارید :